Kůň
Jezdecké stezky mají zelenou

JEZDECKÉ STEZKY MAJÍ ZELENOU

Bílé čtverce s červeným kulatým středem dnes již přestávají udivovat návštěvníky přírody. Díky finančním prostředkům Evropské unie, aktivitám jednotlivých občanských sdružení a krajských úřadů, ale především díky nesmírnému úsilí jednotlivých příznivců jezdecké turistiky a majitelů stájí vzniká na území České republiky síť jezdeckých stezek, vhodných pro vytrvalostní ježdění i pro rekreační jezdce.

Nejdále v tomto směru pokročilo občanské sdružení Jezdecké stezky východních Čech (koordinátor Vladimír Lašek z Ranče Kovářov) a Jihočeský kraj (projekt „Turistika na koni“, koordinátorka ing. Milena Andrlová). Na území obou krajů je dnes několik set kilometrů vyznačených stezek a v případě Jižních Čech vyšla dokonce i reedice mapy spřehledem jednotlivých jezdeckých stanic, které nabízejí nocleh (většinou i možnost stravování) pro koně i jezdce.

Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj zahájily (ve spolupráci s Občanským sdružením pro podporu jezdecké turistiky se sídlem v Moravských Budějovicích) svoji činnost v létě 2005 a v tuto chvíli již mohou nabídnout podrobné katalogy v tištěné i elektronické podobě spřehledem jednotlivých stanic (Vysočina – cca 200 stanic, Jihomoravský kraj 45 stanic). Oba kraje mají také zpracovány návrhy páteřních stezek.

Díky projektům podporovaným Nadací Partnerství, vznikl návrh jezdecké stezky spojující Znojmo s jihočeskými Slavonicemi (resp. Maříží u Slavonic). V tuto chvíli je již vyznačen úsek Maříž-Plačovice a probíhá značení Znojmo-Vranov nad Dyjí. S podporou Nadace Partnerství letos vznikne také návrh stezky Bulhary-Hrušovany nad Jevišovkou a Maříž- Bohuslavice u Nové Říše-Telč.

Podrobná a velmi kvalitní mapa je k dispozici také zájemcům o putování Polabskou stezkou, která spojuje Všemily a Litoměřice. Stezka vznikla díky obětavému úsilí členů jezdeckého sdružení LIKOLI Litoměřice.

Svoji vyznačenou stezku má také Středočeský kraj, kde je koordinátorem kralovický starosta Luděk Šofr. Také zde probíhá práce v několika etapách, jejichž cílem bude několik páteřních stezek s napojením na sousední kraje.

Je potěšující, že zájem o jezdeckou turistiku podporují také rakouští a slovenští jezdci, kteří jsou v některých případech také partnery občanských sdružení na našem území. Připočteme-li vstřícný přístup Klubu českých turistů a podporu ze strany Lesů České republiky, jezdecké stezky mají v tuto chvíli skutečně zelenou.

Ing. Simona Stejskalová (Občanské sdružení pro podporu jezdecké turistiky a Jezdecká sekce KČT)

Informace

Všechny články ke stažení jsou ve formátu .pdf a k jejich prohlížení potřebujete Adobe Acrobat Reader, který si můžete zdarma stáhnout zde: http://www.adobe.com/. Celkový objem dat čítá 20,3MB.
Pro uložení dokumentu kliněte pravým tlačítkem na odkaz a dejte "Uložit odkaz jako".

Stránka je XHTML i CSS validní; webmaster: Alpha007