Kůň
Informace

Pastviny, boxy, ohrady aneb co náš koník potřebuje

Boxová stáj
Ideální rozměry boxu jsou 3x4 (nebo 3,50x3,50) metry, pro klisnu s hříbětem nebo plemenného hřebce 4x4 metry. Do výše 115130 cm se dává pevné dřevěné bednění a zbytek tvoří svislé železné mříže. Stěna boxu je vysoká 200-220 cm. Součástí boxu by měla být napáječka, krmný žlab dlouhý cca 50 cm (každý v jiném koutě), kruh na uvázání koně, popřípadě držák na solný liz.
Výška stropu by měla být 2,7 metru (kvůli čpavku z podestýlky, který při nižších stropech kůň nadechuje). Kvůli bezpečnosti by měla být okna výš, než je hlava koně (a také by uvázaným koním nemělo svítit do očí přímé světlo).
Dveře boxu jsou nejlepší posuvné (nebo otevírací), nejméně 1 metr široké a 2 metry vysoké.

Venkovní box
Stále častěji se využívají stáje s venkovními boxy (ideální i pro jezdeckou turistiku!).
Důležitá je zde izolace střechy, aby v létě nebylo koním v boxu příliš teplo.
V zimě je třeba chránit napáječku před zamrznutím.
Dveře se dělají obvykle dvoukřídlé, otvírají se vždy ven a horní část je většinou otevřená. Kůň tak může sledovat dění v okolí. Je však dobré dveře zajistit bezpečnostní zástrčkou a nejlépe i zámkem, aby kůň nemohl utéct a na noc bylo možné box zamknout.

Vazná stáj
(stejné rozměry platí i pro optimální přístřešek, pro turistiku je dobré počítat asi s pěti koňmi).
Jednotlivá stání (hovorově se jím říká „štonty“) mají šířku 1,5- 1,8-2,2 metry a délku asi 3 – 3,5 metru (vždy o polovinu delší, než je délka těla koně). Opět nesmí chybět napáječka, žlab a kruh pro vazák. Stájová chodbička je nejlepší v šířce 2,5 metru, aby se v ní dalo dobře manipulovat s kolečkem. Koně jsou od sebe odděleni různými typy přívor, které se uchytí ke stájovým sloupkům. Odvod moči zajišťuje odtokový otevřený žlábek široký 15 cm a hluboký 8 cm.

Místnost na sedla
Ideální je, když je sedlovna suchá a vytápěná, aby zpocená nebo promoklá výstroj dobře uschla. Dobré je, když ji vybavíme umyvadlem.

Pastviny
Na jednoho koně se počítá kolem 1 ha pastviny (pokud nedokrmujeme). Hektar také stačí pro 6 odstávčat nebo tři hříbata starší jednoho roku. Pastviny oplocujeme nejčastěji dřevěným hrazením. Sloupy vysoké 180-200 cm zapustíme asi 60 cm do země (zapuštěnou část impregnujeme) ve vzdálenosti 4 m (podle délky tyčoviny). U dostatečně velkých pastvin stačí jen oplocení, kdy půlenou tyčovinu připevníme na sloupy ve výšce asi 100-110 cm. Při dvouřadém oplocení se bidla umísťují ve výšce asi 70 cm a 140 cm.
Někteří chovatelé používají elektrický ohradník, nebo ho kombinují s dřevěným hrazením.Důležité je odstraňovat pravidelně z pastvin trus a udržovat porost nepřerostlý (tak se nám nevysemení plevelné rostliny).

Stránka je XHTML i CSS validní; webmaster: Alpha007